O mnie

Mariusz Czykier

Dziś przede wszystkim Eurosport, wcześniej… długo by wymieniać. Piszę, bo po prostu to lubię, a ubieranie myśli w słowa daje mi dużo frajdy. Zwykle komentuję tutaj zawodowe kolarstwo, czasem piszę o innych sportach, a zdarza się również, że wyrzucę z siebie jakąś refleksję o codziennym życiu. Coraz więcej miejsca poświęcam kwestiom bezpieczeństwa na drodze, bo z dnia na dzień problem staje się coraz poważniejszy.

Staram się przy tym w miarę możliwości patrzeć na wszystko z odpowiednim dystansem i analizować rzeczywistość „na chłodno”, nawet jeśli to czasem oznacza krytyczne spojrzenie również na samego siebie.

Kolarstwem zaraziłem się w dzieciństwie, gdy dostałem rower na pierwszą komunię. To było jeszcze w czasach, gdy w zegarkach liczyło się kamienie. Z czasem z pierwszej „kolarki” wyrosłem i zająłem się czymś innym.

Na rower wsiadłem ponownie w 40. urodziny i tak mi już zostało. Zacząłem o tym pisać – najpierw dla FacetPo40.pl, później dla Sport.pl. Zdarzało mi się publikować felietony w NaSzosie.pl, a gdy ponosi mnie pisarska wena, jej efekty można czasem znaleźć na kilku rozkładówkach w magazynie bikeBoard.

Jakiś czas temu dostałem szansę komentowania kolarstwa w Eurosporcie. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, jaką się wydaje, gdy się siedzi przed ekranem telewizora, ale staram się z tej szansy korzystać najlepiej jak potrafię i wciąż próbuję się doskonalić w komentatorskim rzemiośle. Od jakiegoś czasu jestem ze stacją związany nieco bliżej, pracując na co dzień w zespole newsowym Eurosport.pl.

W sporcie bardziej od statystyk interesują mnie emocje. Tym, co najbardziej lubię odkrywać, jest sam proces, na którego końcu są wyniki. Być może to właśnie sprawia, że często patrzę na sport nieco inaczej.

Kiedy tylko mogę, wsiadam na rower. Czasem żegluję, zimą jeżdżę na nartach, zdarza mi się też trochę pobiegać. Odkrycie, że bycie w ciągłym ruchu sprawia mi mnóstwo frajdy, było jednym z najważniejszych w moim życiu.

Zawodowo od ponad 20 lat jestem związany z mediami, reklamą i sponsoringiem w sporcie. Specjalizuję się w doradztwie strategicznym dla wydawców prasowych w zakresie procesów cyfryzacji treści (tzw. digital transformation). Między innymi moim dziełem jest cyfrowa wersja Szosy, Piłki Nożnej, Przeglądu Sportowego i wielu innych tytułów…

Z pozdrowieniami dla wszystkich odwiedzających

Mariusz Czykier